Programy do obróbki zdjęć

Programy do obróbki zdjęć to niezbędne narzędzia do poprawienia jakości fotografii. Samo wykonanie zdjęcia często nie daje zadowalającego obiektu. W uzyskaniu tego warto sięgnąć po profesjonalne oprogramowanie, które pozwala usunąć szumy i wydobyć pełnię kolorów. Przedstawiamy najciekawsze programy do obróbki zdjęć, które pozwalają na uzyskanie świetnych efektów. W naszym zestawieniu znajdują się zarówno płatne narzędzia skierowane do profesjonalistów, jak i darmowe programy graficzne, które spełnią oczekiwania amatorów fotografii.

Paint Shop Pro

Pierwsze rozwiązanie to aplikacja stworzona przez Corela. Paint Shop Pro mimo tego, że dedykowany jest do mniej doświadczonych użytkowników wyposażony został w wiele przydatnych na etapie obróbki grafiki rozwiązań. Dodatkowo posiada wbudowane centrum wiedzy, które tłumaczy działanie poszczególnych funkcjonalności i ułatwia osiągnięcie zadowalającego efektu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom programu. Sam interfejs w pewnym stopniu przypomina ten dostępny w Adobe Photoshop. Dodatkowo wszystkie funkcjonalności podzielono na trzy sekcje – zarządzenie, korekta i retusz. Ułatwia to nawigowanie po wszystkich funkcjonalnościach i sprawia, że łatwiej korzystać z oprogramowania. Sam program kosztuje 300 złotych i jest jak najbardziej warty swojej ceny. Oferuje bowiem wszystko co niezbędne do sprawnego edytowania zdjęć i uzyskiwania zadowalających efektów.

Adobe Photoshop Elements 2021

Druga propozycja to amatorska wersja dobrze znanego Adobe Photoshop. Wersja Elements charakteryzuje się niższą ceną i bezterminową licencją. Pozwala to zatem na bardzo wygodne korzystanie z oprogramowania przez nieograniczony czas. Wersja Elements bardzo mocno nawiązuje do swojej bardziej zaawansowanej wersji. Dostępnych jest zatem w tej wersji wiele funkcjonalności, które są znane również z profesjonalnego rozwiązania i które stanowią o jego popularności.

Niektóre z funkcjonalności zostały okrojone (moduł Camera RAW), a inne uproszczone w taki sposób, aby nawet mniej zaawansowane osoby mogły poradzić sobie z ich obsługą. Z „dużej” wersji Photoshopa zachowana interfejs oraz dołączono menedżer zdjęć. W cenie lekko przekraczającej 400 złotych można zatem otrzymać bardzo funkcjonalne narzędzie, które pozwoli na uzyskanie świetnej jakości zdjęć.

Corel Photo-Paint

Kolejne narzędzie od Corela, ale tym razem dostępne w ramach pakietu CorelDRAW. Sam program stanowi odpowiednik Photoshopa i posiada jedynie zmieniony interfejs i sposób używania poszczególnych funkcji. Można jednak uzyskać dokładnie ten sam efekt na zdjęciach, co przy użyciu Photoshopa. Dodatkowo kupując pakiet narzędzi, użytkownik otrzymuje także zestaw narzędzi do prac na grafice wektorowej. Sam pakiet jest bardzo rozbudowany i daje olbrzymie możliwości w zakresie prac graficznych.

Adobe Photoshop CC

W zestawieniu nie mogło również zabraknąć Adobe Photoshop CC, który to przez wielu profesjonalistów jest uważany za najlepsze narzędzie do prac ze zdjęciami. Program dostępny jest zarówno na komputery z systemem Windows, jak i Mac. Rozwiązanie posiada mnóstwo ciekawych funkcjonalności i pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów w związku z pracą ze zdjęciami. W programie kreatywni użytkownicy są w stanie osiągnąć praktycznie dowolny efekt. W związku z rozbudowaniem narzędzia jest ono jednak związane z wysokimi kosztami. Roczna subskrypcja to wydatek przekraczający 2000 złotych. Możliwości oprogramowania są jednak w stanie bardzo szybko zrekompensować poniesiony koszt.

Darmowe narzędzia do obróbki zdjęć

Amatorzy, którzy nie chcą jeszcze wydawać pieniędzy na profesjonalne oprogramowanie mogą skorzystać z darmowych rozwiązań. Tutaj na wyróżnienie zasługuje kilka narzędzi.

Gimp

Pierwsza propozycja to Gimp, który oferuje bardzo wiele narzędzi jak na darmowy program. Odpowiednio wykorzystany jest nawet w stanie zastąpić Adobe Photoshop do pewnego zakresu. Dodatkowo program może zostać wykorzystany w celach komercyjnych. Dla początkujących będzie to zatem doskonałe narzędzie do obróbki fotografii.

Adobe Photoshop EXPRESS i FIX

Kolejne darmowe programy do obróbki zdjęć to propozycje od Adobe. W darmowych wersjach narzędzia oferują wszystkie podstawowe funkcjonalności, które przydadzą się podczas prac ze zdjęciami. Narzędzie Express pozwala na zmiany w kolorystyce czy ekspozycji, a drugie służy do retuszu. Prawidłowe wykorzystanie obu narzędzi pozwala na wprowadzenie dużych zmian w zdjęciach i uzyskanie świetnych efektów prac.

Dodaj komentarz