Obiektyw do portretów – parametry

Obiektyw do portretów musi charakteryzować się pewnymi parametrami, aby uzyskać dobrej jakości fotografie, które będą prezentowały się świetnie. Wybranie solidnego obiektywu to gwarancja wysokiego komfortu pracy i uzyskiwania świetnej jakości zdjęć. Prezentujemy zatem, na których parametrach się skupić i w jaki sposób wybrać taki obiektyw, który spełni wszystkie oczekiwania. Dobrej jakości sprzęt stanowi inwestycję na wiele lat i z tego też powodu nie warto na nim oszczędzać.

Odpowiednia ogniskowa

Jedna z podstawowych kwestii w przypadku stawiania na obiektyw do portretów to zwrócenie uwagi na ogniskową. Parametr ten wpływa bowiem na ewentualne zniekształcenia twarzy fotografowanej osoby i odległość, w której należy ustawić się względem modela. W przypadku portretów większość profesjonalistów zaleca stosowanie obiektywów stałoogniskowych. Zapewniają one bowiem wyższą ostrość obrazu, która w przypadku takich zdjęć ma olbrzymie znaczenie. Najlepiej sprawdzą się obiektywy 50 mm, 85 mm, 105 mm, a w niektórych przypadkach nawet 135 mm. Każdy z nich pozwala na uzyskanie naturalnych proporcji twarzy w przypadku fotografowanej osoby. Należy jednak pamiętać o tym, że dłuższa ogniskowa wpływa na konieczność dalszego ustawienia się względem modela. W niewielkich studiach może to być zatem problematyczne. Warto zatem przemyśleć tę kwestię i wybrać taką ogniskową, która pozwoli na komfortowe fotografowanie w konkretnych warunkach.

Odpowiednia przysłona

Obiektyw do portretów powinien także charakteryzować się odpowiednimi wartościami przysłony. Tutaj zalecane są wartości takie jak f/1.2, f/1.4 oraz f/1.8. Takie wartości przysłony pozwalają na odcięcia modela od otoczenia i dają możliwość uzyskania dobrego rozmycia tła. Wykonywanie portretów za pomocą takiego obiektywu jest zatem bardzo komfortowe. Dodatkowo obiektywy, do których wpada dużo światła pozwalają na uzyskanie lepszej jakości zdjęć w przypadku pracy w kiepskich warunkach oświetleniowych. Można tym samym sporo zaoszczędzić na stosowaniu lamp studyjnych.

Podsumowanie

W przypadku stawiania na obiektyw do portretów na uwadze należy mieć zatem przede wszystkim ogniskową oraz wartość przysłony. W ten sposób można bowiem uzyskać świetne zdjęcia. Przy tym lepszym wyborem będą tzw. „stałki”, czyli obiektywy nie oferują zmian wartości ogniskowej. Gwarantują one bowiem większą ostrość wykonywanych zdjęć. Są jednak mniej funkcjonalne i często są obiektywami przeznaczonymi tylko do jednego rodzaju zdjęć. Osoby, które nie chcą kupować kilku obiektywów do różnych zdjęć mogą zatem wykonywać portrety za pomocą obiektywów zmiennoogniskowych. W takiej sytuacji przedstawione powyżej wartości ogniskowej i przysłony nie ulegają zmianie. Wystarczy jedynie wybrać obiektyw, który pozwala na regulowanie w odpowiednim zakresie ogniskowych. Wybór odpowiedniego sprzętu do robienia zdjęć zależy zatem od potrzeb konkretnego fotografa.

Dodaj komentarz