Jaki statyw fotograficzny wybrać?

Jaki statyw fotograficzny wybrać to pytanie, które pojawia się bardzo często i warto tutaj pamiętać o tym, aby prawidłowo dopasować ten element. Ma to bowiem duże znaczenie dla komfortu robienia zdjęć i osiąganych efektów. Statyw to jedno z podstawowych akcesoriów w rękach fotografa. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom oferowanym przez poszczególne rozwiązania. Przedstawiamy najpopularniejsze funkcje dostępnych na rynku statywów i doradzamy, który z produktów najlepiej wybrać, aby spełnił on wszystkie oczekiwania. Tak naprawdę wybór statywu nie jest bardzo skomplikowany i można stosunkowo łatwo wybrać sprzęt, który sprawdzi się świetnie w konkretnym zadaniu.

Wykonanie statywu

Zadając sobie pytanie jaki statyw fotograficzny wybrać należy przede wszystkim skupić się na jego wykonaniu. Jest to podstawowy parametr, który ma olbrzymie znaczenie zarówno w przypadku amatorskiego wykorzystania statywu, jak i profesjonalnego. Najlepiej wybierać statywy wykonane z metalu. Oferują one najwyższą stabilność i są w stanie utrzymać nawet ciężkie aparaty w konkretnym położeniu. Bardzo dobrze sprawdzają się także statywy z ostrymi zakończeniami nóg, gdyż można je wbić w ziemię w przypadku zdjęć plenerowych. W takiej sytuacji nawet silny wiatr nie będzie w stanie przewrócić statywu.

Udźwig

Bardzo ważna jest także kwestia udźwigu statywu. Większości osób w zupełności powinien wystarczyć statyw posiadający udźwig na poziomie 4 kg. Pozwoli on na utrzymanie większości lustrzanek wraz z obiektywem w stabilnym położeniu. W przypadku posiadania cięższego urządzenia konieczne jest jednak zdecydowanie się na bardziej profesjonalne rozwiązanie.

Możliwość regulacji

Istotna jest także możliwość regulacji statywu. Obrotowy uchwyt montowania aparatu to zupełna podstawa. Powinien być on regulowany we wszystkich płaszczyznach w szerokim zakresie. Istotna jest także regulacja na wysokość. Warto wybierać takie statywy, które po rozłożeniu mogą zaoferować maksymalną wysokość wynoszącą około 150 cm. Takie rozwiązania sprawdzą się w każdych warunkach i faktycznie wspomogą proces wykonywania zdjęć.

Mobilność statywu

Podczas zastanawiania się jaki statyw fotograficzny wybrać warto również pamiętać o jego mobilności. W przypadku statywów, które mają być przenoszone problematyczne może być dźwiganie ze sobą ważących kilka kilogramów przedmiotów. Podczas wybierania idealne dla siebie sprzętu warto skupić się zatem na tym aspekcie i zwrócić uwagę na to, aby statyw był lekki w sytuacji, gdy ma być często przenoszony.

Podsumowanie

Jaki statyw fotograficzny wybrać to zatem pytanie, na które ciężko udzielić jednoznaczną odpowiedź. Wszystko jest bowiem uzależnione od potrzeb konkretnego fotografa. To osoba wykonująca zdjęcia powinna dopasować konkretne rozwiązanie pod swoje potrzeby i zdecydować się na taki sprzęt, który spełni jej wymagania. Profesjonaliści w swojej kolekcji powinni posiadać przynajmniej kilka statywów, które będą charakteryzowały się różnym przeznaczeniem.

Dodaj komentarz