Jak fotografować wnętrza?

Jak fotografować wnętrza to pytanie zadaje sobie wiele właścicieli nieruchomości pragnących je sprzedać lub wynająć. Zadanie może się wydawać proste, ale wbrew pozorom – do takich wcale nie należy. Fotografia wnętrza musi oddawać przede wszystkim wszystkie najlepsze cechy jakie ono w sobie posiada. Dodatkowo, także odzwierciedlać przestrzeń nieruchomości. Źle wykonane zdjęcia będą sprawiały, że mieszkanie lub dom będą wydawać się małe lub zagracone.

Dbaj o światło

Najważniejszym czynnikiem wpływającą na to jaki będzie odbiór fotografowanego wnętrza jest oczywiście odpowiednie ujęcie i światło. Warto zadbać o to, aby sypialnię czy też salon fotografować za dnia. Wtedy też mamy do czynienia z promieniami słonecznymi. Takie oświetlenie najlepiej oddaje naturalne barwy ścian, podłogi, mebli oraz innych elementów wykończenia. Dodatkowo, jeśli chcemy podkreślić konkretne punkty lub kąty pomieszczenia, można umieścić delikatne światło w pobliżu eksponowanego obszaru. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić. Zbyt intensywne światło w połączeniu z dniem słonecznym może przynieść efekt wsprost odwrotny do zamierzonego – zdjęcia będą przejaskrawione, blade i nieczytelne.

Na ostro

Kolejnym czynnikiem wpływającym na odbiór fotografii pomieszczeń przez potencjalnych kupców jest ostrość. Wszyscy ci, którzy wiedzą jak fotografować wnętrza zdają sobie sprawę, że odpowiedni obiektyw i aparat potrafią zdziałać cuda. Dodatkowo, ważna jest cierpliwość. Czasami zdjęcia nie wychodzą tak jak zamierzaliśmy, nawet pomimo posiadanego dobrego aparatu. Metodą prób i błędów możesz otrzymać zdjęcie, które będzie cię w pełni to jest satysfakcjonować. W tej kwestii nie bój się eksperymentować. Spróbuj różnych kątów oraz wariantów oświetlenia.

Perspektywa ma znaczenie

Dla pomieszczeń gdy nie dochodzi światło słoneczne nie mi ważna jest perspektywa.Większe pomieszczenia w których znajduje się sporo mebli użytkowych lepiej będą prezentować się na zdjęciach horyzontalnych. Oczywiście, nie warto fotografować kuchnię czy też salon z ich środka. To warto wiedzieć pytając siebie jak fotografować wnętrza. Staraj się wybrać jak najbardziej odległy punkt od centrum, tak aby stosunkowo jak najwięcej elementów oraz drobiazgów pojawiło się na zdjęciu. Zwracaj uwagę także na okna. Zdjęcia robione pod światło słoneczne mogą się zupełnie nie udać i będzie zamazane. Najlepszą metodą na uniknięcie nieodpowiedniego kadrowania oraz oświetlenia są po prostu liczne próby. Z biegiem czasu nabędziesz doświadczenia i będziesz wiedzieć dokładnie jakich sytuacji unikać. Wówczas zdjęcia zawsze będą wychodziły wyraźne i jasne.

Eksopozycja, pokaż życie

Jeżeli posiadasz w pomieszczeniu meble, które są wartościowe i masz pewność że będą dobrze się prezentować -warto wykorzystać tryb Focus. Odpowiednie przybliżenie pozwoli zwrócić uwagę przeglądającego zdjęcia na internecie na wszystkie elementy zwiększające wartość wnętrza. Unikaj pustki. Wielu początkujących, niewiedzących dokładnie jak fotografować wnętrza, popełnia podstawowy błąd. Tum błędem jest chowanie wszystkich elementów użytkowych garderoby oraz przedmiotów użytku codziennego. W rezultacie, zdjęcia takich pomieszczeń wydają się być pozbawione życia. Scena jest pusta jesli nie posiada żadnych przedmiotów. Nagie meble wbrew pozorom nie zrobią dobrego wrażenia na innych. Pokaż, że te wnętrza żyją. W niektórych z nich zostaw kilka przedmiotów użytkowych – na podłodze przy drzwiach wejściowych niech zostaną buty, w kuchni może się pojawić parę kubków z napojami. Oczywiście w tych kwestii nie można przesadzać. Nie zależy Ci przecież na tym, aby odzwierciedlić bałagan, ale po prostu dynamiczność i życie.

Dodaj komentarz