Fotografia reportażowa

Fotografia reportażowa to styl robienia zdjęć, który skupia się na uchwyceniu konkretnego momentu lub wydarzenia w sposób narracyjny. Za pomocą zdjęć tworzona jest historia, do której następnie możliwe jest dodanie interesującego tekstu. Fotografie w tym przypadku przedstawiają fotografowane postacie w maksymalnie naturalny sposób. Dlatego też nie ma tutaj miejsca na inscenizowanie czy ustawianie dodatkowego oświetlenia w celu zrobienia zdjęcia.

Odpowiednie przedstawienie historii

Fotografia reportażowa polega na przedstawianiu historii. To właśnie ona ma największe znaczenie w przypadku zdjęć i warto się na niej skupić. Zdjęcia powinny tworzyć spójną całość w myśl zasady, że każda z historii ma swój początek, środek oraz koniec. Profesjonalny fotograf powinien cały czas mieć w głowie obraz, który ostatecznie chce przedstawić i w odpowiednich momentach wykonywać zdjęcia. Najlepiej podczas pracy wykonać więcej fotografii, a następnie przeprowadzić ich selekcję. Posiadanie sporej ilości materiału bazowego znacznie ułatwi wybór odpowiednich zdjęć, które będą pasowały do konkretnego etapu historii.

Wybór odpowiedniego obiektywu

Fotografia reportażowa z uwagi na wysoką dynamikę wymaga skorzystania z odpowiedniego sprzętu. Należy być gotowym na zmieniające się warunki otoczenia, a niekiedy konieczność wykonywania zupełnie innych rodzajów zdjęć jedno po drugim. Z tego też powodu najczęściej wybierane do tego rodzaju fotografii są obiektywy zmiennoogniskowe. Umożliwiają one bardzo łatwe operowanie ogniskową bezpośrednio z poziomu obiektywu. Jest to zdecydowanie wygodniejsze niż wymiana optyki pod wykonanie innego zdjęcia. Najczęściej w tego rodzaju fotografii wykorzystuje się obiektywy o szerokim zakresie ogniskowych, np. w zakresie od 24 do 70 mm. Tak wysoki przedział ogniskowych pozwala na dostosowanie obiektywu pod wykonanie każdego rodzaju zdjęcia i pozwala na uzyskanie bardzo dobrego efektu. Umożliwi zarówno wykonanie portretu, jak i uzyskanie szerokiego kąta w celu przedstawienia dużej grupy osób. Uniwersalność tego rodzaju obiektywów jest ich bardzo mocnym plusem i są one jedynym słusznym rozwiązaniem dla reporterów.

Sprawne posługiwanie się aparatem i znajomość wszystkich funkcji

Nie ulega wątpliwości, że najładniejsze zdjęcia są możliwe do uzyskania w przypadku korzystania z trybu ręcznego w aparacie. Skuteczne korzystanie z tego trybu daje możliwość uzyskania najlepszych efektów. Należy jednak dokładnie zapoznać się z możliwościami, które są oferowane przez konkretny sprzęt. Znajomość wszystkich funkcji i sprawne ustawianie konkretnych parametrów jest tutaj niezbędne. Tylko w takim przypadku wykonywane zdjęcia będą faktycznie wyglądały znakomicie i pod wieloma względami będą w stanie zachwycić.

Sprawne posługiwanie się aparatem jest kluczowe również z tego powodu, że można w ten sposób łatwo dostosować parametry urządzenia do konkretnej sytuacji i konkretnych warunków, w których wykonywane jest zdjęcie. Zarówno słabe oświetlenie, jak i niekorzystne warunki atmosferyczne nie będą przeszkadzały w odpowiednim przedstawieniu sytuacji. Fotografia reportażowa to zatem przede wszystkim wiedza na temat fotografii i możliwości oferowanych przez sprzęt. Szybkie dostosowanie się do konkretnej sytuacji i zmiana ustawień są niezbędnymi umiejętnościami.

Fotografia reportażowa to przede wszystkim wiedza

W przypadku fotografii reportażowej same kwestie sprzętowe nie są aż tak istotne jak posiadanie rozbudowanej wiedzy i doświadczenia. Tylko wieloletni trening i wykonanie wielu tysięcy zdjęć przekłada się na realizowanie fotografii reportażowej na bardzo wysokim poziomie. Same efekty mogą być jednak zdumiewające i warte są poświęconego czasu na szlifowanie swoich umiejętności.

Dodaj komentarz