Fotografia produktowa – jak zacząć przygodę z fotografią produktową?

Rozpoczęcie przygody z fotografią produktową wcale nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych i budowania profesjonalnego studio fotograficznego. Świetnej jakości zdjęcia można wykonać nawet w domowych warunkach przy dość niewielkiej inwestycji. Podpowiadamy w jaki sposób przygotować się do wykonywania zdjęć produktów.

Co będzie niezbędne?

Wiele osób, które zastanawiają się jak rozpocząć przygodę z fotografią produktową skupia się w głównej mierze na kwestiach związanych z wybraniem odpowiedniego sprzętu. Ten jest oczywiście przydatny do robienia wysokiej jakości fotografii. Na samym początku nie ma jednak potrzeby wydawania ogromnych kwot na zakup całego wyposażenia. Do robienia zdjęć produktów w zupełności wystarczą:

  • Produkt, który będzie fotografowany
  • Tło
  • Statyw
  • Aparat lub smartfon
  • Źródło oświetlenia

Będąc wyposażonym w powyższe przedmioty można bez problemu przystąpić do pracy i wykonywania zdjęć.

Fotografowany produkt należy przygotować do zdjęć

Pierwszym elementem fotografii produktowej jest prawidłowe przygotowanie produktu, który będzie fotografowany. Bardzo istotne jest to, aby ten dokładnie wyczyścić. Dotyczy to w szczególności produktów z elementami szklanymi, które zbierają odciski palców i zabrudzenia. Bardzo dokładne wyczyszczenie fotografowanego elementu pozwala zaoszczędzić sporo czasu na późniejszej obróbce związanej z usuwaniem niedoskonałości.

Wybór odpowiedniego tła

Bardzo duże znaczenie w tym rodzaju fotografii ma także prawidłowe wybranie tła. Kluczem do uzyskania dobrej jakości zdjęć jest wybranie takiego tła, które nie będzie odciągało wzroku od produktu. Dlatego też biała przestrzeń sprawdzi się rewelacyjnie i sprawi, że fotografowany przedmiot będzie znajdował się na pierwszym planie. W przypadku niewielkich produktów i bardzo ograniczonego budżetu możliwe jest nawet wykorzystanie zwykłej kartki A4. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w namiot bezcieniowy do fotografii produktowej. Namioty występują w różnych wielkościach i pozwalają na umieszczanie wewnątrz nich produktów oraz odpowiednie zarządzanie światłem. Dzięki temu fotograf uzyskuje gwarancję najwyższej jakości robionych zdjęć i pewność, że fotografowane przedmioty będą prezentowały się rewelacyjnie. Już w cenie kilkuset złotych można kupić dobrej jakości namiot bezcieniowy do fotografii produktowej.

Warto zainwestować w statyw

Kolejny produkt, w który warto zainwestować to statyw, na którym umieszczony zostanie aparat lub telefon. Fotografia produktowa jest tą dziedziną, w której robienie zdjęć bez statywu nie ma kompletnie żadnego sensu. Nawet podstawowy statyw da lepsze efekty niż robienie zdjęć „z ręki”. Umieszczenie aparatu na statywie gwarantuje wysoką ostrość fotografii.

Obiektyw do fotografii produktowej

Wielu początkujących fotografów zastanawia się nad tym jaki aparat najlepiej sprawdzi się w fotografii produktowej. W tym przypadku największe znaczenie ma skupienie się na samym obiektywie. Obiektyw do fotografii produktowej przede wszystkim nie służy do uzyskiwania jakichkolwiek efektów artystycznych. Zdjęcia produktów mają możliwie jak najlepiej przedstawiać konkretny towar i z tego też powodu powinny oddawać jego rzeczywisty wygląd. Obiektywy z przysłonami wynoszącymi f/1.4 lub f/2.0 nie mają zastosowania przy fotografii produktowej. Najlepiej wybrać obiekty oferujące przysłonę na poziomie f/4.5. Dzięki temu fotografowany przedmiot będzie wyglądał w pełni naturalnie.

Dodatkowo obiektyw do fotografii produktowej powinny posiadać również odpowiednią ogniskową. Najlepiej wykorzystać obiektywy reporterskie, które dysponują ogniskową 35 mm lub 50 mm. Większe ogniskowe mogą sprawić, że fotografowany przedmiot nie będzie odwzorowany w sposób rzeczywisty.

Kierując się dwoma powyższymi aspektami można wybrać obiektyw do fotografii produktowej, który sprawdzi się rewelacyjnie i pozwoli na robienie zdjęć różnych przedmiotów.

Dodatkowe oświetlenie

Ostatni element, o którym należy pamiętać stanowi odpowiednie oświetlenie. Nawet najlepszy namiot bezcieniowy do fotografii produktowej i obiektyw nie pozwolą na uzyskanie dobrej jakości zdjęcia bez zainwestowania w dodatkowe źródło światła. W przypadku fotografowania przedmiotów do wyboru fotografa są lampy światła ciągłego lub lampy błyskowe. Wykorzystanie lamp światła ciągłego pozwala na modyfikowanie mocy oraz temperatury światła. Dzięki temu można uzyskać bardzo naturalny wygląd przedmiotu i imitować na przykład światło słoneczne. Lampy błyskowe natomiast wyzwalają „flesz” w chwili robienia zdjęcia. W ich przypadku regulacji podlega jedynie moc emitowanego światła.

Podsumowanie

Fotografia produktowa jak widać wymaga odpowiedniego przygotowania się do robienia zdjęć. Dodatkowo potrzebna będzie spora doza cierpliwości, która pozwoli na takie wykonanie zdjęcia, które będzie świetnie przedstawiało konkretny produkt. Uzyskane efekty mogą jednak dostarczyć sporej satysfakcji. Warto zatem spróbować swoich sił w tej dziedzinie fotografii. Przygodę można rozpocząć nawet w domowych warunkach.

Dodaj komentarz