Fotografia makro – obiektywy do Canona

Fotografia makro polega na robieniu zdjęć niewielkich przedmiotów, owadów, itd. Istotne jest tutaj uzyskanie odpowiedniej ostrości fotografii przy jednoczesnym sporym przybliżeniu. Dlatego też w przypadku robienia tego typu zdjęć tak ważne jest skorzystanie z najwyższej jakości obiektywów, które będą przystosowane do zdjęć makro. Najlepsze obiektywy do Canona wypadają w tej kwestii bardzo dobrze i umożliwiają wygodne fotografowanie. Prezentujemy najciekawsze produkty dostępne na rynku i najważniejsze zagadnienia związane z robieniem zdjęć makro.

Czym jest fotografia makro?

W potocznym rozumieniu fotografia makro jest postrzegana jako fotografowanie niewielkich obiektów z bliskiej odległości. O makro możemy jednak mówić tylko w sytuacji, gdy obiekt jest odwzorowany w rzeczywistych rozmiarach lub jest powiększony. Bez względu na to o jakim obiekcie mówimy jego rozmiary muszą być odpowiednio zachowane na zdjęciu. Z tego też powodu dla uzyskania takiego efektu niezbędne jest użycie odpowiednich obiektywów, które są dedykowane do wykonywania tego rodzaju zdjęć. Efekty uzyskiwana z ich pomocą będą najlepsze i pozwolą na najlepsze zaprezentowanie konkretnych przedmiotów. Idealnie wpasują się tym samym w oczekiwania osób fotografujących niewielkie przedmioty.

Jaką ogniskową posiada obiektyw makro?

Obiektywy makro wyróżniają się tym, że są w stanie złapać ostrość z bardzo niewielkiej odległości. Niektóre z dostępnych na rynku umożliwiają robienie zdjęć nawet z odległości 1 cm od fotografowanego przedmiotu. Standardowa optyka przy tak bliskim kontakcie z przedmiotem nie jest w stanie zagwarantować wysokiej szczegółowości zdjęcia. Główne znaczenie ma tutaj przede wszystkim ogniskowa obiektywu. Rozwiązania dedykowane do fotografii makro charakteryzują się ogniskową w zakresie od 50 do nawet 120 mm. Taka ogniskowa umożliwi robienie zdjęć przedmiotom o różnej wielkości i za każdym razem uzyskanie odpowiednich rozmiarów obiektu. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów warto także sprawdzić czy optyka oferuje przysłonę w przedziale f/2,8-f/4. Ten parametr umożliwi uzyskanie głębi ostrości, która również wpływa na ostateczny wygląd zdjęcia i prawidłowe zarządzanie nią jest istotne.

Najlepsze obiektywy do Canona

Posiadacze aparatów Canona z wymienną optyką mają bardzo duże możliwości w zakresie dobierania obiektywów. Fotografia makro będzie dzięki temu jak najbardziej możliwa do wykonania i cały proces będzie przebiegał bardzo komfortowo. Polecane produkty to:

  • Canon 100 mm F/2,8 L EF Macro IS USM – jest to jeden z najpopularniejszych obiektywów od Canona, który jest przeznaczony do fotografii makro. Jest to obiektyw stworzony z myślą o profesjonalnych zastosowaniach i oferujący świetne parametry działania. Ogniskowa na poziomie 100 mm, odwzorowanie 1:1 oraz przysłona o wartości f/2,8 pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawego efektu na zdjęciach makro. Obraz będzie charakteryzował się odpowiednią ostrością, a sam obiekt będzie znakomicie zaprezentowany. Obiektyw sprawdzi się także w fotografii portretowej.
  • Canon 180 mm F/3,5 L EF USM Macro – kolejny proponowany obiektyw to tym razem optyka o ogniskowej aż 180 mm. Jest to jedna z najwyższych ogniskowych dostępnych w rynkowych obiektywach. Odwzorowanie wynosi 1:1, które jest uzyskiwane już z odległości 48 cm. Dzięki temu zdjęcia makro można wykonywać bez konieczności mocnego zbliżania się do obiektu. Producent zastosował również silnik USM, który gwarantują ciche działanie optyki. Parametr ten jest szczególnie przydatny dla fotografujących przyrodę.
  • Canon 35 mm F/2,8 EF-S Macro IS STM – ostatni prezentowany obiekty wyróżnia się na tle poprzednich ogniskową, która wynosi zaledwie 35 mm. Nie wpływa to jednak na oferowane przez optykę możliwości. Jest to obiektyw w pełni stworzony do zdjęć makro i gwarantujący odwzorowanie 1:1. Na uwagę zasługuje wbudowana w produkt lampa LED, która umożliwia robienie zdjęć również przy słabym oświetleniu. Fotografia makro wykonywana z użyciem tego obiektywu będzie zachwycała.

Dodaj komentarz