Fotografia kulinarna – źródło światła

Fotografia kulinarna to bardzo interesujący temat, który wymaga odpowiedniego podejścia do wykonywania zdjęć. Wbrew pozorom dobre przedstawienie potraw wymaga sporej wiedzy i odpowiedniego wykorzystania możliwości oferowanych przez aparat. Dobranie odpowiedniego obiektywu, światła oraz prawidłowe ułożenie elementów na talerzu wpływa na ostateczną prezencję zdjęcia i pozwala zaprezentować potrawę w korzystny sposób. Jeżeli zatem chcesz robić zdjęcia samodzielnie wykonanych potraw lub pracujesz na zlecenie restauracji zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami na temat robienia zdjęć. Dowiesz się z nich w jaki sposób uzyskać dobry efekt i o czym w szczególności pamiętać podczas fotografowania jedzenia.

Pamiętaj o stylowych dodatkach

W przypadku zdjęć potraw kluczowe jest to, aby wykorzystywać stylowe dodatki, które wpłyną na ogólną prezencję wszystkich dań i uczynią zdjęcia o wiele ładniejszymi. Talerze, sztućce czy szmatki to niezbędne elementy, które powinny znaleźć się na zdjęciu. Odpowiednia oprawa w bardzo dużym stopniu wpłynie na prezencję całego zdjęcia i sprawi, że danie będzie przykuwało większą uwagę. Najlepiej sprawdzą się dodatki, które są używane na co dzień. Lekko uszkodzone talerze czy kubki świetnie wyglądają na fotografiach i nadają zdjęciom niepowtarzalnego klimatu. Również wszelkie elementy w stylu vintage mogą stanowić ciekawy dodatek i warto się takimi elementami zainteresować. W sklepach z dodatkami do wnętrz możliwe jest znalezienie wielu niepowtarzalnych produktów, które pozwolą na urozmaicenie wykonywanych zdjęć.

Źródło światła

W przypadku fotografii nie można również zapominać o odpowiednim źródle światła. Wybór oświetlenia w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość robionych zdjęć i wygląd potraw. Na szczęście fotografia kulinarna jest pod tym względem elastyczna i w zupełności wystarczy tutaj światło zewnętrzne. Robienie zdjęć przy oknie jest bardzo dobrym pomysłem w sytuacji, gdy chcemy przedstawić na zdjęciu samodzielnie wykonane potrawy. Zewnętrzne lampy są niezbędne jedynie w sytuacji, gdy fotografie mają mieć zastosowanie komercyjne i są robione na potrzeby na przykład restauracji. W takiej sytuacji potrawa na każdym ze zdjęć powinna wyglądać tak samo, a w związku z tym potrzebne jest sztuczne oświetlenie, które zagwarantuje najlepsze warunki do robienia zdjęć.

W przypadku sztucznego światła najlepiej zdecydować się na przynajmniej dwie lampy, z których każda będzie dysponowała mocą co najmniej 60 watów. Dla najlepszych efektów warto unikać lamp wyposażonych w spiralne żarówki. Tego rodzaju światło można w bardzo łatwy sposób kontrolować, a stosując odpowiednie blendy uzyskać brak jakichkolwiek cieni na fotografii. W rezultacie uzyskany efekt będzie rewelacyjny i pod wieloma względami zachwyci.

Odpowiedni sprzęt

Często pojawiającym się pytaniem jest także kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu. Fotografia kulinarna pod tym względem nie jest bardzo wymagająca. Sam aparat nie ma większego znaczenia. Istotne jest jedynie to, aby dysponował możliwością wymiany obiektywu. Pozostałe funkcjonalności jak ultraszybki AF czy szybkostrzelność nie mają tutaj większego znaczenia. Dużo ważniejsza jest kwestia odpowiedniego obiektyw. Warto posiadać przede wszystkim obiektyw makro, który pozwoli na fotografowanie niewielkich elementów. Najlepiej posiadać dwa obiektywy, aby uzyskać najlepsze efekty podczas wykonywania zdjęć. Zestaw może składać się np. z obiektywów 24-70 mm f/2.8 oraz 100 mm f/2.8 Macro. Taki zestaw będzie w zupełności wystarczający do robienia wysokiej jakości zdjęć, które będą prezentowały się rewelacyjnie. Warto także zapoznać się z ustawieniami oferowanymi przez aparat i prawidłowo je dopasować. Największe znaczenie ma głębia ostrości, która powinna koncentrować się głównie na daniu. Każdy jego składnik powinien być dobrze widoczny. Fotografia kulinarna pozwala na sporo eksperymentów i wybacza wiele błędów. Dlatego też wiele osób poradzi sobie z wykonaniem zdjęć, które będą prezentowały się rewelacyjnie i które pod wieloma względami będą w stanie zachwycać. Robienie wielu zdjęć pozwala uzyskać świetne fotografie, które będą zachwycały.

Dodaj komentarz