Fotografia krajobrazowa to jedna z popularniejszych dziedzin fotografii. Wykorzystując odpowiednie narzędzia możliwe jest robienie świetnie prezentujących się zdjęć, które pod wieloma względami zachwycą i wyróżnią się na tle innych. Do robienia zdjęć krajobrazów niezbędne jest jednak wybranie odpowiedniego momentu oraz skorzystanie z odpowiedniego sprzętu. Tylko w takim przypadku wykonane zdjęcia będą prezentowały się naprawdę świetnie i będą pod wieloma względami zachwycały. Przedstawiamy najważniejsze zasady związane z tego rodzaju fotografią, do których zastosowanie się pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów.
Wybór odpowiedniego momentu do zrobienia zdjęcia
Fotografia krajobrazowa polega na odpowiednim wykorzystaniu naturalnego światła w celu osiągnięcia świetnego wyglądu fotografii. Dlatego też kluczowa jest pora, w której wykonywane jest zdjęcie. Zdjęć krajobrazów nie powinno wykonywać się w samo południe. Maksymalnie ostre słońce sprawia, że nawet piękne krajobrazy będą wyglądały płasko i nijak. Najlepiej na wykonywanie zdjęć wybrać się na godzinę po wschodzie słońca lub godzinę przed zachodem. Odpowiednio padające promienie pozwalają na uzyskanie niepowtarzalnej scenerii, która będzie wyglądała znakomicie i wpłynie w znacznym stopniu na ostateczny wygląd fotografii. Tym samym zrobione zdjęcie będzie charakteryzowało się niepowtarzalnym wyglądem i będzie w stanie na wszystkich osobach zrobić rewelacyjne wrażenie. Cieplejsze światło ułatwia wykonanie przyjemnego dla oka zdjęcia. Wybór odpowiedniej pory dnia na zrobienie zdjęcia jest w przypadku fotografii krajobrazowej niezbędny dla uzyskania bardzo dobrego efektu.
Wykorzystanie szerokiego kąta jest niezbędne
Fotografia krajobrazowa wymaga skorzystania z obiektywów o szerokim kącie. Jest to niezbędne do uzyskania bardzo dobrego efektu na zdjęciu. Doskonale sprawdzą się obiekty o ogniskowej 24 lub 28 mm. W niektórych aparatach można nawet zdecydować się na obiekty o ogniskowej 14-16 mm. Najbardziej uniwersalne będą te obiektywy, które pozwalają na regulowanie ogniskowej. Dzięki temu w zależności od sytuacji możliwe będzie dobranie odpowiedniego kąta widzenia i świetne przedstawienie konkretnego krajobrazu. Dla uzyskania najbardziej profesjonalnego efektu warto jednak skorzystać z obiektywu o stałej ogniskowej. Mimo mniejszej uniwersalności takiego obiektywu, może on zagwarantować wyższą jakość wykonanego zdjęcia.
Odpowiednia kompozycja
Bardzo istotna w fotografii jest również zasada trójpodziału. Polega ona na podzieleniu obrazu na trzy równe części w pionie oraz poziomie. Gotowa siatka pomaga wskazać, gdzie mają znaleźć się poszczególne obiekty. Najlepiej aby główny obiekt na zdjęciu nie znajdował się w jego centrum. Przesunięcie go w którąś ze stron da zdecydowanie lepszy efekt na fotografii i sprawi, że ta będzie wyglądała o wiele korzystniej. Popularne jest także podzielenie zdjęcia w taki sposób, aby 1/3 zajmowało niebo, a resztę krajobraz.
Korzystanie ze statywu
Kolejna bardzo ważna zasada to użycie statywu. Fotografia krajobrazowa nie może się udać bez skorzystania z solidnego statywu. Ustawienie aparatu na statywie ogranicza ryzyko drgań i pomaga w uzyskaniu idealnie ostrej fotografii. Najlepiej wybrać statyw, który pozwala na zdalne wyzwolenie migawki. Dzięki temu w celu wykonania zdjęcia nie ma konieczności dotykania aparatu, co mogłoby dodatkowo wpłynąć na jego ostrość.
Odpowiednie wykorzystanie ISO oraz przysłony
Ostatnie kwestie, o których należy pamiętać to odpowiednie ustawienie ISO oraz przysłony. W przypadku ISO najlepiej wykorzystywać niskie wartości. ISO na poziomie 100 lub 200 pozwoli na uzyskanie zdjęcia wolnego od szumów i bogatych w detale. Fotografia krajobrazowa wykonywana w dzień nie wymaga używania wysokich wartości ISO. W przypadku przysłony również warto korzystać z małych wartości. Przysłona na poziomie f/2,8 jest jednym z najczęstszych wyborów w fotografii krajobrazowej. Jej dokładna wartość powinna być jednak zależna od efektu, który chcemy uzyskać i powinna być właściwie dopasowana do każdej sytuacji.